Šedá zóna ľudskosti?

Daniela Kováčová

O prednáške

Pojem ľudskosti je zrejme jedným z najnadužívanejších pojmov vôbec. Vyjadruje tento pojem morálne ašpirácie ľudstva alebo v ňom môžeme vidieť snahu dištancovať sa od iných živočíšnych druhov či neorganických entít a vymedziť tak ľudskú „prirodzenosť“? Je každé ľudské konanie ako konanie človeka manifestáciou ľudskosti alebo môžeme ako ľudské bytosti konať neľudsky? Ak áno, čo to o človeku a ľudskosti vypovedá? Má v nespravodlivom svete kategória ľudskosti vôbec svoje miesto? Všetky tieto otázky v rámci prednášky určite uspokojivo nezodpovieme, pokúsime sa však zmapovať terén, na ktorom sa pri tomto pýtaní sa pohybujeme.

O prednášajúcej

PhDr. Daniela Kováčová, PhD. je slovenská filozofka, pôsobí ako odborná asistentka na Katedre filozofie FF UMB v Banskej Bystrici. Svoj vedecký záujem orientuje na (ateistický) existencializmus a filozofiu existencie a fenomenológiu s dôrazom na otázky autenticity existencie, jej smrteľnosti, konečnosti a možnosti "spolubytia" s inými. Okrem toho sa zaujíma o feministické prístupy ku skúmaniu identity, etické aspekty vedeckého výskumu, naturalizovanú etiku a neuroetiku.

Z publikácií:

Fenomenologické východiská výskumu nudy ako naladenosti (2021)

Možnosť voľby dobrovoľnej smrti v dejinne filozofickom exkurze s dôrazom na jej ontologický rozmer v existenciálnej filozofii (2018)

Odysseovo putovanie ako stvrdenie jeho pôvodnej voľby – Odysseus a Kalipsó optikou Sartrovho myslenia (2014)